O geotermii na Komisji Rozwoju i Infrastruktury Miejskiej

Drukuj
Opublikowano Biuro Rady JP


MPEC musi obniżyć emisję pyłów
Geotermia w Lesznie?

25.08.2017. Radio Elka, Jarek Adamek

Krzysztof Majchrzak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przedstawił radnym pomysł wybudowania instalacji geotermalnej, czyli czerpiącej ciepło z głębi ziemi. Jak zaznaczył, to tylko pomysł, jednak MPEC musi znaleźć w najbliższym czasie sposób na obniżenie emisji szkodliwych substancji. Krzysztof Majchrzak poinformował o tym, że w ciągu najbliższych czterech lat MPEC, podobnie jak wiele innych tego typu przedsiębiorstw w Polsce, musi znacząco zmniejszyć ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji, zwłaszcza związków siarki. Jest to wymuszone przez przepisy unijne. Władze spółki już rozglądają się za zakupem technologii zmniejszającej emisję - według wstępnych wyliczeń ma ona kosztować od 15 do 30 milionów złotych.

Innym sposobem na sprostanie unijnym normom jest stosowanie alternatywnych, nieemisyjnych źródeł ciepła. Zdaniem prezesa Majchrzaka warty rozważenia jest pomysł instalacji geotermalnej, czyli wydobywania gorącej wody z głębi ziemi. Technologia ta jest popularna w kilku europejskich krajach, wprowadza się ją już także w Polsce - najbliżej Leszna instalacja powstaje w Koninie.

-Największą zaletą geotermii jest bezemisyjnośc - mówił Krzysztof Majchrzak - największą zaś wadą jej kosztowność. Jednak, jak zaznaczył, technologia ta jest wspierana przez rząd: skarb państwa pokrywa na przykład koszty pierwszego, badawczego odwiertu, który da odpowiedź, jakiej jakości są złoża geotermalne pod Lesznem - tego bowiem na razie po prostu nie wiemy. Koszt takiego odwiertu to 15 milionów złotych i te pieniądze miasto może otrzymać w całości. Niestety, odwiert badawczy to dopiero początek wydatków - żeby wykorzystać energię należy wykonać odwiert odprowadzający wodę z powrotem do ziemi, a ten kosztuje ok. 30 milionów, trzeba też wykonać samą ciepłownię na wodę termalną, tu cena idzie już w dziesiątki milionów.

Radni z komisji Infrastruktury, z którymi spotkał się prezes MPEC pytali o możliwość wykorzystania geotermii do celów rekreacyjnych, czyli zbudowania basenów termalnych, jednak Krzysztof Majchrzak zastrzegł, że najważniejsze ma być użycie wody do zasilania sieci ciepłowniczej. -Nie wiemy jeszcze jaka jest jej temperatura, woda używana do rekreacji jest najczęściej zbyt chłodna, żeby ogrzewać mieszkania - powiedział. Jak dodał prezes, instalacja geotermalna, gdyby nawet powstała, nie zastąpi tradycyjnej technologii, czyli kotłów na paliwo, a tylko ją uzupełni, ponieważ zapewni ok. 10 procent ciepła dostarczanego mieszkańcom i instytucjom w Lesznie przez spółkę.

Prezes dodał, że analizy pomysłu będą trwały, niewykluczone że MPEC powoła spółkę-córkę, która zajmie się przygotowaniem projektu geotermii.

 

Źródło: elka.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright 2012. Powered by etoro review. Rada Miejska Leszna

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz sie wiecej.

EU Cookie Directive Module Information